OEM 15.0" Industrial TFT Display 1024x768 XGA G150XG01 V3 AUO
Brand Name: AUO
Model Number: G150XG01 V3
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
15.0"
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGBW Rectangle
Surface:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Contrast Ratio:
700:1 (Typ.) (TM)
Display Mode:
TN, Normally White, Transmissive
Response Time:
5.7/2.3 (Typ.)(Tr/Td)
Lamp Type:
WLED , 50K Hours , With LED Driver
Touch Screen:
Without
Signal Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Display Colors:
262K/16.2M 60% NTSC
Highlight:
15.0" Industrial TFT Display
G150XG01 Industrial TFT Display
g150xg01 v3
Product Description
G150XG01 V3 AUO 15.0" 1024*768 XGA Wide Temperature TFT-LCD LCM
Key Features
  • Wide Temperature Operation: -30°C to 85°C operating range
  • High Brightness: 400 cd/m² typical for clear visibility
  • XGA Resolution: 1024*768 pixels at 85 PPI
  • RGBW Pixel Format: Enhanced color performance
  • Antiglare Surface: Hard coating (3H) for durability
  • Long Lifespan: WLED backlight with 50,000 hours typical life
  • LVDS Interface: 1 channel, 6/8-bit compatible
Technical Specifications
Brand AUO Model P/N G150XG01 V3
Diagonal Size 15.0" Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024*768, XGA, 85 PPI Pixel Format RGBW Rectangle
Active Area 304.128*228.096 mm Bezel Opening 310.18*234.40 mm
Outline Size 326.5*253.5*13.1 mm Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 400 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 700:1 (Typ.)
Viewing Angle 80/80/60/80 (Typ.) Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Best View 6 o'clock Response Time 5.7/12.3 ms (Typ.)
Display Colors 262K/16.2M, 60% NTSC Lamp Type WLED, 50K hours, With LED Driver
Frequency 60Hz Touch Screen Without
Panel Weight 1.00 kg (Max.) Input Voltage 3.3V (Typ.)
Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector Environment Operating Temp.: -30~85°C; Storage Temp.: -30~85°C
Applications
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%