Tianma TM101DDHG06-71 WSVGA Industrial TFT Display Panel IOT Module With TTL Interface
Brand Name: Tianma
Model Number: TM101DDHG06-71
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
10.1 Inch
Display Type:
TN, Normally White, Transmissive
Resolution:
1024(RGB)x600, WSVGA 117PPI, 1024(RGB)x600, WSVGA 117PPI
Outline Dim.:
235(H)x143(V) X5.5(D) Mm
Supplier Type:
Original Brand
View Direction:
80/80/75/80 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
350 Nits, 350 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
500:1 (Typ.) (TM)
Color Depth:
262K/16.7M 47% NTSC
Backlight:
WLED [3S8P] , 30K Hours , W/O Driver
Signal Type:
TTL (1 Ch, 6/8-bit) , 50 Pins FPC
Environment:
Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
32pcs/Box
Highlight:
WSVGA Industrial TFT Display
IOT Industrial TFT Display
Tianma tft lcd display panel
Product Description
Tianma TM101DDHG06-71 10.1" Industrial Display Module
Mass prodcutin for this model starts in Q3, 2021.
Key Features
  • 1024×600 WSVGA resolution with 117 PPI for clear, detailed imagery
  • 350 cd/m² brightness suitable for industrial environments
  • TN technology with 80/80/75/80 viewing angles for clarity from multiple perspectives
  • TTL interface with 50-pin FPC connector for reliable data transmission
  • 500:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 30,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 47% NTSC color gamut
  • Antiglare, hard coating (3H) surface treatment
Technical Specifications
Brand Tianma
Model P/N TM101DDHG06-71
Diagonal Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×600, WSVGA 117PPI
Active Area 222.72(W)×125.28(H) mm
Outline Dimensions 235(W)×143(H)×5.5(D) mm
Luminance 350 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 500:1 (Typical)
Viewing Angle 80/80/75/80 (Typical, CR≥10)
Response Time 16ms (Typical, Tr+Td)
Color Depth 262K/16.7M, 47% NTSC
Backlight 3S8P WLED, 30K hours, Without Driver
Mass 272g (Typical)
Touchscreen Without
Refresh Rate 60Hz
Voltage Supply 3.3V (Typical)
Signal Type TTL (1 ch, 6/8-bit), 50 pins FPC
Operating Temperature -20°C to 70°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Industrial monitoring and control systems
  • Healthcare medical devices
  • IoT and embedded systems
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%