15 Inch Programming TFT LCD Touch Screen Module Display BOE DV150X0M-N11
Brand Name: BOE
Model Number: DV150X0M-N11
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
15.0"
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Surface:
Antiglare (Haze 25%), Hard Coating (3H)
Contrast Ratio:
1000:1 (Typ.) (TM)
Display Mode:
ADS, Normally Black, Transmissive
Response Time:
30 (Typ.)(Tr+Td)
Lamp Type:
12S4P WLED , 50K Hours , With LED Driver
Touch Screen:
Without
Frequency:
60Hz
Input Voltage:
3.3V (Typ.)
Highlight:
15 Inch tft lcd touch screen module
BOE tft lcd touch screen module
BOE programming tft lcd display
Product Description
BOE DV150X0M-N11 15.0 Inch TFT LCD Display Module
Product Overview
Key Features
High Resolution Display
Wide Viewing Angle
LVDS Interface
Features LVDS interface technology for reliable signal transmission in industrial environments.
Applications
Technical Specifications
Brand BOE
Model P/N DV150X0M-N11
Diagonal Size 15.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 85PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 304.128(W)×228.096(H) mm
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.)
Outline Size 326.5(W)×253.5(H)×10(D)
Response Time 30ms (Typ.)
Luminance 350 cd/m² (Typ.)
Backlight 12S4P WLED, 50K hours, With LED Driver
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)
Operation Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 262K, 72% NTSC
Signal Type LVDS (1 ch, 8-bit), 20 pins Connector
Weight 930g (Typ.)
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Refresh Rate 60Hz
Storage Temperature -20°C to 70°C
Operating Temperature -20°C to 70°C
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%