LQ156M3LW01 Sharp 15.6 inch 1920x1080 Industrial TFT LCD Module
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ156M3LW01
MOQ: 1
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
15.6 Inch
Resolution:
1920(RGB)×1080, FHD 141PPI
Supplier Type:
Original Brand
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Surface:
Antiglare, Hard Coating
Luminance:
400 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Response Time:
25 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Lamp Type:
9S6P WLED , 50K Hours , With LED Driver
Input Voltage:
5.0V (Typ.)
Signal Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Packaging Details:
Box
Highlight:
Hard coating Industrial TFT Display
141PPI Industrial TFT Display
LQ156M3LW01
Product Description
Sharp 15.6 Inch LQ156M3LW01 1920x1080 FHD TFT-LCD Display Module
Industrial-Grade 15.6" TFT LCD Display Module
Key Features
Horizontal orientation design for industrial applications
High resolution 1920x1080 FHD with 141 PPI for sharp image quality
Wide 170-degree viewing angle with clear visibility from extreme angles
LVDS interface (2 ch, 8-bit) with 30-pin connector
16.7 million colors with 98% sRGB color gamut
1500:1 contrast ratio for superior image clarity
Product Specifications
Specification Details
Brand Sharp
Model P/N LQ156M3LW01
Diagonal Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)*1080, FHD 141PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 344.16(W)*193.59(H) mm
Contrast Ratio 1500:1 (Typ.)
Outline Size 363.8(W)*215.9(H)*11.3(D) mm
Response Time 35ms (Typ.)(Tr+Td)
Luminance 400 cd/m² (Typ.)
Backlight WLED, 70K hours, With LED Driver
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Operation Mode ASV, Normally Black, Transmissive
Color Depth 16.7M 98% sRGB
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) 30 pins Connector
Weight 120g (Typ.)
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Refresh Rate 60Hz
Operating Temperature -20°C to 75°C
Storage Temperature -20°C to 80°C
Application & Customization
About Our Company
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%