Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment
Brand Name: AUO
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
10.1"
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Treatment:
Hard Coating, Reflection 1.5% (Typ.)
Contrast Ratio:
1300 : 1 (Typ.) (TM)
Response:
25 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Work Mode:
MVA, Normally Black, Transmissive
Backlight:
WLED , 50K Hours , With LED Driver
Touchscreen:
Without
Voltage Supply:
3.3V (Typ.)
Signal Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 40 Pins Connector
Highlight:
auo tft lcd display
auo industrial tft display
10.1inch tft lcd display
Product Description
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 0
Products Description
Brand
AUO
Model P/N
G101EVN01.3
Diagonal size
10.1"
Panel Type
a-Si TFT-LCD,LCM
Resolution
1280(RGB)x800,WXGA 149PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
216.96(W)x135.6(H) mm
Bezel Opening
220.36(W)x139.1(H) mm
Outline(mm)
227.91 x 148 x 8.34(HxVxD
Treatment
Luminance
500 cd/m2 (Typ.)
Contrast Ratio
1300 : 1 (Typ.) (T)
Wiewing Angle
85/85/85/85(TYP)(CR210)
Response
25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at
Symmetry
Work Mode
Color Depth
262K/16.2M 45% NT5C
Backlight
Mass
350g (Max)
Touchscreen
Without
Refresh Rate
60Hz
Voltage Supply
3.3V (Typ.)
Signal Type
Max, Ratings
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 1
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 2
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 3
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 4
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 5
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 6
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 7
Details Images
Company Profile
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 8
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 9
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 10
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 11
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 12
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 13
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 14
FAQ
Original AUO G101EVN01.3 10.1inch 1280*800 WXGA MVA TFT-LCD LCM 60Hz LVDS 40 pins Display Module for Industrial Equipment 15
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%