1024x768 XGA Industrial TFT Display Module Innolux G150XGE-L04
Brand Name: Chimei Innolux
Model Number: G150XGE-L04
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
15.0"
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Treatment:
Antiglare (Haze 25%), Hard Coating (3H)
Contrast Ratio:
700 : 1 (Typ.) (TM)
Response:
8/17 (Typ.)(Tr/Td) Ms
Work Mode:
TN, Normally White, Transmissive
Backlight:
WLED , 50K Hours , With LED Driver
Touchscreen:
Without
Signal Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Color Depth:
262K/16.2M 55% NTSC
Highlight:
1024x768 XGA Industrial TFT Display
G150XGE Industrial TFT Display
innolux g150xge l04
Product Description
G150XGE-L04 Innolux 15.0" XGA Display Module
Key Features
  • 15.0" diagonal active area with 85 PPI density
  • 1024×768 XGA resolution with RGB vertical stripe pixel format
  • LVDS signal interface (1 channel, 6/8-bit)
  • High brightness: 400 cd/m² typical
  • 700:1 contrast ratio with wide viewing angles
  • TN technology with normally white, transmissive work mode
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • Antiglare surface treatment with hard coating (3H)
Technical Specifications
Brand Chimei Innolux
Model P/N G150XGE-L04
Diagonal Size 15.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA, 85 PPI
Active Area 304.128(W) × 228.096(H) mm
Outline Size 326.5(W) × 253.5(H) × 12(D) mm
Luminance 400 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 700:1 (Typical)
Viewing Angle 80/80/70/170 (Typical)
Response Time 8/17 ms (Typical)
Voltage Supply 3.3V (Typical)
Color Depth 262K/16.2M, 55% NTSC
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Mass 835g (Typical)
Display Characteristics
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%