12.1inch Programming Industrial TFT Display LCD Panel G121XCE-L01
Brand Name: Innolux
MOQ: 1
Payment Terms: ,L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
12.1inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
Module Outsize(mm):
260.5(H)x204(V) X8.9(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Min.)(CR 10)
Brightness:
600cd/m2
Interface:
LVDS
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment
Voltage Supply:
3.3V (Typ.)
Color Depth:
262K/16.7M 72% NTSC
Highlight:
G121XCE Industrial TFT Display
Programming Industrial TFT Display
G121XCE programming tft lcd display
Product Description
G121XCE-L01 12.1" LCM TFT Panel Type 1024*768 XGA 105PPI a-Si LVDS Connector 20 pins Signal Display Module
Product Overview
Panel Model: G121XCE-L01
Panel Brand: Innolux
Panel Type: a-Si TFT-LCD, LCM
Size: 12.1 inch
Technical Specifications
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 105PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 260.5(W)×204(H)×8.9(D) mm
Active Area 245.76(W)×184.32(H) mm
Display Mode AAS, Normally Black, Transmissive
Response Time 13/12 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M 72% NTSC
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Brightness 600 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Frame Ratio 60Hz
Interface & Connectivity
LCM Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit)
Connector 20 pins
FPC Connector STARCONN, 076B20-0048RA-G4, Pitch 1.25mm
Backlight & Power
Light Source WLED, 50K hours, With LED Driver
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environmental Specifications
Storage Temperature -40 ~ 90°C
Operating Temperature -30 ~ 85°C
Touch Screen Without
Primary Application Industrial
Key Features
  • High brightness 600 cd/m² for excellent visibility
  • Wide operating temperature range (-40°C to 90°C)
  • Long-life WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • High contrast ratio 1000:1 for sharp image quality
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable connectivity
  • Industrial-grade construction for demanding applications
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%