BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface
Brand Name: BOE
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Type:
TFT
Display Size:
27.0inch
Supplier Type:
Original Brand
Backlight Type:
WLED
Resolution:
3840(RGB)x2160, UHD 163PPI, 3840(RGB)x2160, UHD 163PPI
Brightness:
400
Operating Temperature:
Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Display Type:
IPS
Mounting Type:
Connector
Screen Size:
27
Communication Interface:
EDP (4 Lanes) , HBR2 (5.4G/lane) , 30 Pins Connect
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Outline Dim.:
609.4x 355.6x 13.8 (HxVxD)
Luminance:
400 Cd/m² (Typ.)
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Response:
14 (Typ.)(G To G) Ms
Backlight:
14S4Px2CN WLED , 30K Hours , No Driver
Signal Type:
EDP (4 Lanes) , HBR2 (5.4G/lane) , 30 Pins Connector
Color Depth:
1.07B 95% DCI-P3
Warranty:
12 Months
Highlight:
boe tft lcd display
boe industrial tft display
ips tft lcd display
Product Description
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 0
Products Description
Brand
BOE
Model P/N
MV270QUM-N50
Diagonal size
27.0"
Panel Type
a-Si TFT-LCD.LCM
Resolution
3840(RGB)×2160, UHD 163PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
596.736(W)×335.664(H) mm
Bezel Opening
/
Outline(mm
609.4(H)×355.6(V) ×13.8(D) mm
Treatment
Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Luminance
400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Work Mode
HADS, Normally Black, Transmissive
Good View at
Symmetry
Response
14 (Typ.)(G to G)
Color Depth
1.07B 95% DCI-P3
Backlight
WLED [14S4P×2CN] , 30K hours , W/O Driver
Mass
2.45/2.60Kgs (Typ./Max.)
Touchscreen
Without
Refresh Rate
60Hz
Voltage Supply
3.3V (Typ)
Signal Type
Max. Ratings
Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: -0 ~ 50 °C
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 1
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 2
Details Images
Company Profile
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 3
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 4
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 5
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 6
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 7
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 8
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 9
FAQ
BOE MV270QUM-N50 27.0inch UHD IPS TFT-LCD Display Module 3840x2160 Resolution SRGB 95% DCI-P3 Desktop LCM with EDP Interface 10
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%