15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080
Brand Name: BOE
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
15.6 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 141PPI
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Active Area:
344.16(W)x193.59(H) Mm
Outline Dim.:
359.5(H)x223.8(V) X3.2(D) Mm
Interface Type:
EDP (2 Lanes) , EDP1.2 , HBR1 (2.7G/lane) , 30 Pins Connector
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Luminance:
220 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
500:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle:
45/45/20/40 (Typ.)(CR≥10)
Highlight:
boe tft lcd display
boe industrial tft display
fhd tft lcd display
Product Description
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 0
Products Description
Brand
BOE
Model P/N
NT156FHM-N41
Diagona Size
15.6inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD,LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 141PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
344.16(W)×193.59(H) mm
Bezel Opening
/
Outline Dim.
359.5(W)×223.8(H) ×3.2(D) mm
Treatment
Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance
220 cd/mz (Typ.)
Contrast Ratio
500:1 (Typ.)(TM)
Wiew Direction
6 o'clock
Response Time
12 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle
45/45/20/40 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode
TN, Normally White, Transmissive
Support Color
262K 45% NTSC
Light Source
WLED [9S4P] , 15K hours , With LED Driver
Power Supply
3.3V (Typ.)
Touch Panel
Without
Frame Rate
60Hz
Environment
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Interface Type
Power Supply
UJU, IS050-L30B-C10, Pitch 0.5mm
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 1
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 2
Details Images
Company Profile
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 3
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 4
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 5
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 6
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 7
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 8
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 9
FAQ
15.6" BOE NT156FHM-N41 FHD TN TFT-LCD LCM 220nits eDP Interface Notebook Desktop Monitor Display Screen Module 1920x1080 10
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%