Sharp 76PPI 10.4inch Industrial TFT Display 640x480 VGA LQ104V1LG81
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ104V1LG81
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
10.4inch
Brand:
Sharp
Resolution:
640(RGB)x480, VGA 76PPI
Module Outsize(mm):
246.5(H)x179.3(V) X13(D) Mm
Viewing Angle:
80/80/60/80 (Typ.)(CR 10)
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Brightness:
450cd/m2
Interface:
LVDS (1 Ch, 6-bit) , 20 Pins Connector
Touch Screen:
Without
Application:
Industrial
MPQ:
20pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
76PPI Industrial TFT Display
10.4inch Industrial TFT Display
LQ104V1LG81
Product Description
Sharp LQ104V1LG81 10.4" VGA TFT-LCD Display
Note: This product has reached end-of-life (EOL). Limited stock available - please order promptly.
Key Features
  • 640*480 VGA resolution with 76 PPI for clear display
  • 450 cd/m² high brightness for excellent visibility
  • TN technology with 80/80/65/80 viewing angles
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 800:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 262K color support with 50% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model LQ104V1LG81 Panel Brand Sharp
Size 10.4 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 640(RGB)*480, VGA 76PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 246.5(H)*179.3(V)*13(D) mm Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Active Area 211.2(W)*158.4(H) mm Response Time 35ms (Typ.)
Display Colors 262K, 50% NTSC Light Source WLED, 50K hours
Viewing Angle 80/80/65/80 (CR≥10) Touch Screen Without
Brightness 450 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) Frame Rate 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 6-bit), 20 pins FPC Connector Pitch 1.25mm
Operating Temperature -30°C to 80°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Automation equipment displays
  • CNC machine displays
  • Medical equipment
  • EV Charger Display
  • Industrial Control Display
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%