7 Inch 1920x1080 FHD Industrial TFT Display Screen EDP1.2 Interface PT156FHM-N10
Brand Name: BOE
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
15.6"
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Treatment:
Antiglare
Contrast Ratio:
500 : 1 (Typ.) (TM)
Response:
12 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Work Mode:
TN, Normally White, Transmissive
Backlight:
9S4P WLED , 15K Hours , With LED Driver
Touchscreen:
Without
Voltage Supply:
3.3V (Typ.)
Refresh Rate:
60Hz
Highlight:
PT156FHM Industrial TFT Display
EDP1.2 Interface Industrial TFT Display
PT156FHM 7 inch tft screen
Product Description
PT156FHM-N10 15.6" FHD TFT-LCD Display Module
Key Features
  • 15.6" diagonal active area (344.16*193.59 mm)
  • Full HD 1920*1080 resolution with 141 PPI
  • eDP interface with 2 lanes, eDP1.2, HBR1 (2.7G/lane)
  • 30-pin connector for reliable signal transmission
  • 220 cd/m² typical luminance with 500:1 contrast ratio
  • 60Hz refresh rate for smooth display performance
  • TN technology with normally white, transmissive work mode
  • 262K color depth with 47.9% NTSC color gamut
Applications
Customization Options
Technical Specifications
Brand BOE
Model P/N PT156FHM-N10
Diagonal Size 15.6 inches
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)*1080, FHD 141PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 344.16(W)*193.59(H) mm
Signal Type eDP (2 Lanes), eDP1.2, HBR1 (2.7G/lane), Connector 30 pins
Outline Dimensions 359.5*206.92*5.4 mm (H*V*D)
Surface Treatment Antiglare
Luminance 220 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 500:1 (Typical)
Viewing Angle 45/45/20/40 (Typical, CR≥10)
Response Time 12 ms (Typical, Tr+Td)
Voltage Supply 3.3V (Typical)
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 262K, 47.9% NTSC
Backlight 954P WLED, 15K hours, With LED Driver
Mass 400g (Maximum)
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%