BOE EV133FHM-N40 13.3" EDP Interface spi Industrial TFT Display Module For Healthcare Device
Brand Name: BOE
Model Number: EV133FHM-N40
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
13.3"
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Luminance:
300 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Response Time:
30 (Typ.)(Tr+Td)
Operating Mode:
ADS, Normally Black, Transmissive
Light Source:
WLED [9S4P] , 15K Hours , With LED Driver
Touch Panel:
Without
Power Supply:
3.3V (Typ.)
Frame Rate:
60Hz
Max. Ratings:
Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Used For:
Healthycare
Highlight:
EV133FHM Industrial TFT Display
13.3" Industrial TFT Display
13.3" spi tft module
Product Description
EV133FHM-N40 13.3" FHD Display Module
Product Overview
Key Features
  • 1920×1080 Full HD resolution with 166 PPI for sharp, detailed imagery
  • 300 cd/m² high brightness for excellent visibility
  • 800:1 contrast ratio for deep blacks and vibrant colors
  • eDP interface with 30-pin connector for reliable data transmission
  • WLED backlight with 15,000-hour lifespan
  • 85/85/85/85 viewing angles for consistent image quality
  • 16.7 million color support with 72% NTSC color gamut
  • Anti-glare, hard coating (3H) surface treatment
Technical Specifications
Brand BOE
Model P/N EV133FHM-N40
Diagonal Size 13.3 inches
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 166PPI
Active Area 293.76(W) × 165.24(H) mm
Outline Dimensions 300.26(H) × 187.75(W) mm
Luminance 300 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 800:1 (Typical)
Response Time 30ms (Typical, Tr+Td)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typical, CR≥10)
Operating Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Color Support 16.7M, 72% NTSC
Interface Type eDP (2 Lanes), eDP1.2, HBR1 (2.7G/lane), 30-pin Connector
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Power Supply 3.3V (Typical)
Weight 215g (Maximum)
Applications
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%