Embedded HMI Industrial TFT Display G121SN01 V403 7S3P WLED
Brand Name: AUO
MOQ: 1
Payment Terms: ,L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Type:
TFT
Display Size:
12.1"
Supplier Type:
Original Brand
Backlight Type:
7S3P WLED , 50K Hours , With LED Driver
Resolution:
800(RGB)x600, SVGA 82PPI, 800(RGB)x600, SVGA 82PPI
Brightness:
500 Cd/m² (Typ.)
Operating Temperature:
Operating Temp.: -30 ~ 85 °C
Display Type:
TN, Normally White, Transmissive
Mounting Type:
Connector
Screen Size:
279 X 209 X9.5 (HxVxD)
Communication Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Outline:
279 X 209 X9.5 (HxVxD)
Luminance:
500 Cd/m² (Typ.)
Display Mode:
Color Depth:
262K/16.2M 55% NTSC
Lamp Type:
Touch Screen:
Without
Input Voltage:
3.3V (Typ.)
Signal Interface:
Highlight:
Embedded Industrial TFT Display
HMI Industrial TFT Display
G121SN01 V403
Product Description
G121SN01 V403 AUO 12.1" 800*600 SVGA TFT-LCD LVDS Industrial Display
Key Features
  • High brightness: 500 cd/m² typical
  • Wide operating temperature: -30°C to 85°C
  • Long-life WLED backlight: 50,000 hours
  • LVDS interface with 20-pin connector
  • Antiglare surface with hard coating (3H)
  • 700:1 contrast ratio for clear image quality
  • Compact outline: 279*209*9.5 mm
Technical Specifications
Brand AUO
Model P/N G121SN01 V403
Diagonal Size 12.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 800*600 SVGA, 82 PPI
Active Area 246*184.5 mm
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 700:1 (Typ.)
Viewing Angle 80/80/65/75
Response Time 25/10 ms (Typ.)
Display Colors 262K/16.2M, 55% NTSC
Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit)
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Operating Temperature -30°C to 85°C
Applications
  • Industrial control systems
  • Medical equipment displays
  • Test and measurement instruments
  • Human-machine interfaces (HMI)
  • Embedded computing systems
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%