Innolux G150XNE-L03 15.0inch XGA IPS TFT-LCD Display with LVDS Interface Industrial Display Module
Brand Name: Innolux
Model Number: G150XNE-L03
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
15.0inch
Supplier Type:
Original Brand
Resolution:
1024(RGB)x768, XGA 85PPI
Outline Dim.:
326.5(W)x253.5(H)x9.6(D) Mm
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Work Mode:
NPVA, Normally Black, Transmissive
Color Depth:
262K/16.7M 72% NTSC
Viewing Angle:
88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
300 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
2000 : 1 (Typ.) (TM)
Response:
16/7 (Typ.)(Tr/Td) Ms
Backlight:
WLED , 70K Hours , With LED Driver
Signal Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Max. Ratings:
Storage Temp.: -30 ~ 70 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
Application:
Gaming,Industrial
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
16pcs/Box
Highlight:
innolux tft lcd display
innolux industrial tft display
xga tft lcd display
Product Description
Innolux G150XNE-L03 15.0-inch XGA IPS TFT-LCD Display Module
Key Features
  • 1024×768 XGA resolution with 85 PPI for clear display quality
  • 300 cd/m² for excellent visibility in bright environments
  • IPS technology with wide viewing angles for consistent image quality
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 2000:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 70,000 hours lifespan
  • 262K/16.2M color support with 72% NTSC color gamut
  • Operating temperature range: -20°C to 70°C
  • Extended storage temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Brand Innolux Model P/N G150XNE-L03
Diagonal size 15.0" Panel Type a-Si TFT-LCD.LCM
Resolution 1024(RGB)x768.XGA 85PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 304.128(W)x228.096(H) mm Bezel Opening 307.4(W)x231.3(H) mm
Outline(mm) 326.5(WW)x253.5(H)x9.6(D) Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 300 (Typ.)(cd/m³) Contrast Ratio 2000 : 1 (Typ.)(TM)
Viewing Angle 88/88/88/88(TyP(CR210) Work Mode NPVA, Normally Black, Transmissive
Good View at Symmetry Response 16/7 (Typ.)(TnTd) ms
Color Depth 262K/16.7M 72% NTSC Backlight WLED . 70K hours . With LED Driver
Mass 0.96/1.00Kgs(TypMax.) Touchscreen Without
Refresh Rate 60Hz Voltage Supply 3.3V (Typ)
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector Max. Ratings Storage Temp.: -30 ~ 70 °C
Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • CNC machine displays
  • Medical equipment
  • EV Charger Display
  • Industrial Control Display
  • Gaming
Customization Options
Capacitive Touch Optional: Touchscreen integration solutions available upon request.
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%