Industrial TFT LCD Display Module 7inch 1280x800 WXGA TM070JVHG33-01 Tianma
Brand Name: Tianma
Model Number: TM070JVHG33-01
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
7inch
Brand:
Tianma
Supplier Type:
Original Brand
Module Outsize(mm):
181.76*125.6*10.7 (H*V*D)
Resolution:
1280(RGB)*800 (WXGA) 217PPI
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR 10)
Brightness:
500cd/m2
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Touch Screen:
PCAP
Touch Driver IC:
ILI2511
MPQ:
36pcs
Warranty:
12 Months
Application:
VOIP Phone Industrial Medical Device EV Charger Display
Packaging Details:
36pcs/Box
Highlight:
7inch tft lcd display module
1280x800 tft lcd display module
TM070JVHG33-01
Product Description
TM070JVHG33-01 Tianma 7-Inch TFT-LCD Display
Mass prodcution started in Q3,2018.
Key Features
  • 1280×800 WXGA resolution with 217 PPI for sharp, detailed imagery
  • 500 cd/m² high brightness for excellent visibility
  • SFT technology with 85/85/85/85 viewing angles
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 800:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 50% NTSC color gamut
  • Projected capacitive touch screen with USB interface
  • Wide operating temperature range: -20°C to 70°C
Technical Specifications
Panel Model TM070JVHG33-01 Panel Brand Tianma
Size 7 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)×800 (WXGA) 217PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 181.76×125.6×10.7 mm (H×V×D) Display Mode SFT, Normally Black, Transmissive
Active Area 149.76×93.6 mm (H×V) Response Time 35 ms (Typ.)
Display Colors 262K/16.7M 50% NTSC Light Source WLED, 50K hours
Viewing Angle 85/85/85/85 (CR≥10) Touch Screen PCAP, USB Interface
Brightness 500 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) Application VOIP Phone, Industrial, Medical Equipment
Frame Rate 60Hz Storage Temperature -30°C to 80°C
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) Operating Temperature -20°C to 70°C
FPC Connector JAE, FI-SE20P-HFE, Pitch 1.25mm
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Automation equipment displays
  • CNC machine displays
  • VOIP phones
  • Medical equipment
  • EV Charger Display
  • Industrial Control Display
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%