8.4inch Spi Lcd Module TFT LCD Display Screen 800x600 SVGA Tianma TM084SDHG01-02
Brand Name: Tianma
Model Number: TM084SDHG01-02
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
8.4inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
800(RGB)x600, SVGA 119PPI
Module Outsize(mm):
203(H)x142.5(V) X5.9(D) Mm
Viewing Angle:
70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
350cd/m2
Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment
Good View At:
6 O'clock
Voltage Supply:
3.3V (Typ.)
Highlight:
8.4inch spi lcd module
800x600 spi lcd module
800x600 tft lcd display screen
Product Description
Tianma TM084SDHG01-02 8.4" SVGA Industrial Display Module
Key Features
  • 8.4-inch diagonal TFT-LCD display with 119 PPI pixel density
  • 800×600 SVGA resolution for clear image quality
  • LVDS interface with 20-pin FPC connector for reliable data transmission
  • 350 cd/m² high brightness for excellent visibility
  • 500:1 contrast ratio with 262K/16.7M color support
  • Operating temperature range: -20°C to 70°C
  • Long-life WLED backlight with 50,000-hour lifespan
Technical Specifications
Panel Model TM084SDHG01-02
Panel Brand Tianma
Size 8.4 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 800(RGB)×600, SVGA 119PPI
Active Area 170.4mm × 127.8mm
Module Dimensions 203mm(W) × 142.5mm(H) × 5.9mm(D)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 20ms (Typical)
Display Colors 262K/16.7M, 54% NTSC
Brightness 350 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 500:1 (Typical)
Viewing Angle 70/70/60/70 (CR≥10)
Touch Screen Without
Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit)
Connector HRS DF19K-20P-1H, Pitch 1.0mm
Power Supply 3.3V (Typical)
Operating Temperature -20°C to 70°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
Frame Rate 60Hz
Application Industrial Equipment
Applications
Customization Options
Optional industrial-grade capacitive touch.
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%