18.5" Thin Film Transistor Display TFT LCD Module Touch 1920x1080 FHD BOE GV185FHM-N10
Brand Name: BOE
Model Number: GV185FHM-N10
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
18.5"
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Bezel Opening:
410.96(W)*232.04(H) Mm
Treatment:
Antiglare (Haze 25%), Hard Coating (3H)
Contrast Ratio:
1200 : 1 (Typ.) (TM)
Response:
30 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Work Mode:
ADS, Normally Black, Transmissive
Backlight:
11S4P WLED , With LED Driver
Touchscreen:
Without
Max. Ratings:
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -30 ~ 80 °C
Highlight:
BOE thin film transistor display
FHD thin film transistor display
18.5" tft lcd module touch
Product Description
BOE GV185FHM-N10 18.5" FHD LCD Display Module
Product Overview
18.5-inch Full HD TFT-LCD display module with 1920×1080 resolution
High-quality a-Si TFT-LCD technology with 119 PPI pixel density
Features hard coating (3H) and antiglare surface treatment
  Key Features
  • Full HD 1920×1080 resolution for crisp image quality
  • High brightness of 350 cd/m² for clear visibility
  • Wide viewing angles of 85/85/85/85
  • Durable 3H hard coating surface protection
  • Energy-efficient WLED backlight system
  • LVDS interface with 30-pin connector
  • Wide operating temperature range (-30°C to 80°C)
Technical Specifications
Specification Details
Brand & Model BOE GV185FHM-N10-DM31
Diagonal Size 18.5 inches
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD (119 PPI)
Active Area 408.96(W) × 230.04(H) mm
Outline Dimensions 430.4(W) × 254.6(H) × 12.5(D) mm
Surface Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Luminance 350 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 1200:1 (Typical)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typical)
Response Time 30 ms (Typical, Tr+Td)
Color Depth 16.7M colors, 70% NTSC
Backlight System 11S4P WLED with LED Driver
Weight 1.80 kg (Typical)
Power Supply 5.0V (Typical)
Refresh Rate 60Hz
Signal Interface LVDS (2 channel, 8-bit), 30-pin Connector
Operating Temperature -30°C to 80°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%