BOE GV070WSM-N10 7" TFT LCD Monitor 1024x600 WSVGA Display Module
Brand Name: BOE
Model Number: GV070WSM-N10
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
7.0"
Supplier Type:
Original Brand
Model P/N:
GV070WSM-N10
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Response Time:
30 (Typ.)(Tr+Td)
Operating Mode:
ADS, Normally Black, Transmissive
Light Source:
WLED [4S6P] , W/O Driver
Touch Panel:
Without
Interface Type:
LVDS (1 Ch, 8-bit) 32 Pins FPC
Frame Rate:
60Hz
Highlight:
BOE 7 tft lcd monitor
1024x600 7 tft lcd monitor
BOE 7 inch tft lcd monitor
Product Description
GV070WSM-N10 BOE 7.0 Inch 1024×600 WSVGA LVDS Display Module
Product Overview
Key Features
  • High resolution 1024×600 WSVGA display with 170 PPI for clear, detailed imagery
  • Wide viewing angle ensures clarity from multiple perspectives
  • LVDS interface with 32-pin FPC connector for reliable data transmission
  • Horizontal orientation design optimized for industrial applications
  • 16.7 million color depth with 50% NTSC color gamut
  • High brightness of 350 cd/m² for various lighting conditions
  • Customization options available with cover glass and capacitive touch
Technical Specifications
Brand BOE
Model P/N GV070WSM-N10
Diagonal Size 7.0 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×600, WSVGA 170PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 154.214(W) × 85.92(H) mm
Outline Dimensions 164.9(W) × 100(H) × 3.21(D) mm
Power Supply 3.3/9.6/18/-6V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL)
Luminance 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)
Response Time 30ms (Typ.)(Tr+Td)
Operating Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Support Color 16.7M 50% NTSC
Light Source WLED [4S6P], without Driver
Interface Type LVDS (1 ch, 8-bit) 32 pins FPC
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Storage Temperature -30°C ~ 80°C
Applications
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%