Tianma 12.1 inch XGA 1024x768 800 nits TFT Display Module LCD Panel P1210XGF1MA01
Brand Name: TIANMA
Model Number: P1210XGF1MA01
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
12.1"
Supplier Type:
Original Brand
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Outline Size:
260.5(W)×203(H) ×10(D) Mm
Treatment:
Antiglare
Brightness:
800 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Response Time:
25 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Work Mode:
SFT, Normally Black, Transmissive
Backlight:
8S4P WLED , 70K Hours , With LED Driver
Touchscreen:
Without
Voltage Supply:
3.3V (Typ.)
Signal Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Environment:
Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -40 ~ 90 °C ; Vibration Level: 2.0G (19.6 M/s²)
Used For:
Industrial, Outdoor High Brightness
MPQ:
10pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
diagonal tft display module
Tianma tft display module
diagonal tft lcd display panel
Product Description
P1210XGF1MA01 Tianma 12.1" XGA TFT-LCD Display Module
Key Features
  • Wide Temperature Range: Operating from -30°C to 80°C, Storage from -40°C to 90°C
  • High Resolution: 1024×768 pixels at 105 PPI for detailed visuals
  • Wide Viewing Angle: 176 degrees for clear visibility from extreme angles
  • LVDS Interface:  (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
  • Vibration Level: 2.0G (19.6 m/s²)
Applications
Customization Options
Technical Specifications
Brand Tianma Model P/N P1210XGF1MA01
Diagonal Size 12.1" Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 105PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 245.76(W)×184.32(H) mm Bezel Opening 249(W)×187.5(H) mm
Outline Dimensions 260.5 × 203 × 10 mm (H×V×D) Surface Treatment Antiglare
Luminance 800 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1000:1 (Typ)
Viewing Angle 88/88/88/88 (TP)(CR210) Response Time 25 ms (Typ)(Tr+Td)
Display Mode SFI, Normally Black, Transmissive Color Depth 262K/16.7M
Backlight 854P WLED, 70K hours, With LED Driver Mass 550g
Operating Temperature -30°C to 80°C Storage Temperature -40°C to 90°C
Vibration Level 2.0G (19.6 m/s²) Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ)
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%