Tianma P1850FHF1MB01 18.5 Inch TFT LCD Module Display Thin Film Transistor
Brand Name: Tianma
Model Number: P1850FHF1MB01
MOQ: 1
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
18.5"
Resolution:
1920(RGB)×1080, FHD 119PPI
Supplier Type:
Original Brand
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Surface:
Antiglare, Hard Coating
Luminance:
400 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Response Time:
25 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Lamp Type:
9S6P WLED , 50K Hours , With LED Driver
Input Voltage:
5.0V (Typ.)
Signal Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Packaging Details:
Box
Highlight:
Tianma tft lcd module display
18.5 Inch tft lcd module display
Tianma thin film transistor lcd
Product Description
Tianma P1850FHF1MB01 18.5 inch 1920x1080 FHD TFT-LCD Display Module
Industrial-Grade 18.5" TFT LCD Display Module
Key Features
  • Horizontal Orientation: Optimized for landscape viewing applications
  • High Resolution: 1920x1080 Full HD resolution delivers sharp images and vibrant colors
  • Wide Viewing Angle: 178-degree viewing angle ensures clear visibility from extreme angles
  • LVDS Interface: Standard LVDS interface for reliable industrial connectivity
Applications
Technical Specifications
Specification Details
Brand Tianma
Model P/N
P1850FHF1MB01
Diagonal Size 18.5"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD  119PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 408.96(W)×230.04(H) mm
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Outline Size 430.4(W)×254.6(H) ×14(D) mm
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td)
Luminance 400 cd/m² (Typ.)
Backlight 9S6P WLED , 50K hours , With LED Driver
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Touchscreen Without
Good View At Symmetry
Application Industrial
Color Depth 16.7M   72% NTSC
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Driver IC N/A
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Refresh Rate 60Hz
Temperature Ratings Storage: -30°C to 80°C, Operating: -20°C to 70°C
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%