Brand Name: Innolux
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
36.6inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1920(RGB)x290 53PPI
Module Outsize(mm):
951.3(W)x170.8(H) X12.4(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
1000cd/m2
Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 51 Pins Connector
Touch Screen:
Without
Application:
Digital Signage Stretched Bar LCD Outdoor High Brightness Device
MPQ:
10pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
innolux tft lcd display
innolux industrial tft display
lcd industrial tft display
Product Description
Products Description
Panel Model
S366AJ1-LE1
Panel Brand
Innolux
Size (inch )
36.6inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×290 53PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
951.3(W)×170.8(H) ×12.4(D) mm
Display Mode
Super MVA, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
919.296(W)×138.852(H) mm
Response Time
11 (Typ.)(G to G)
Display Colors
16.7M 72% NTSC
Light Source
WLED , 50K hours , With LED Driver
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
1000 cd/m² (Typ.)
Power Supply
12V (Typ.)
Contrast Ratio
5000:1 (Typ.) (TM)
Used for
Digital Signage, Outdoor High Brightness,  Native Bar LCD
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20~ 60 °C
Operating Temp.: -20 ~ 60 °C
LCM Interface Type
FPC connector
P-two, 187059-51221, Pitch 0.5mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%