LQ121S1DG81 Sharp capacitive TFT LCD Touch Screen Panel 12.1 Inch 800x600 SVGA
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ121S1DG81
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
12.1inch
Brand:
Sharp
Display Type:
TN, Normally White, Transmissive
Module Outsize(mm):
276(H)x209.3(V) X11(D) Mm
Resolution:
800(RGB)x600, SVGA 82PPI, 800(RGB)x600, SVGA 82PPI
Viewing Angle:
80/80/60/80 (Typ.)(CR 10)
Brightness:
450 Nits, 450cd/m2
Contrast Ratio:
800 : 1 (Typ.) (TM)
Communication Interface:
Parallel RGB (1 Ch, 6-bit) , 41 Pins Connector
Backlight Type:
WLED , 70K Hours , With LED Driver
Max. Ratings:
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -30 ~ 80 °C
Touch Screen:
Without
Application:
Industrial
MPQ:
20pcs
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
20pcs/Box
Highlight:
LQ121S1DG81 tft lcd touch screen
800x600 tft lcd touch screen
LQ121S1DG81 tft capacitive touchscreen
Product Description
Sharp LQ121S1DG81 12.1" SVGA TFT-LCD Panel
Note: This product has reached end-of-life (EOL). Limited stock available - please order promptly.
Key Features
  • 800×600 SVGA resolution with 82 PPI for clear display quality
  • 450 cd/m² high brightness for excellent visibility
  • TN technology with 80/80/60/80 viewing angles
  • Parallel RGB interface with 41-pin connector
  • 800:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 70,000 hours lifespan
  • 262K color support with 50% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model LQ121S1DG81 Panel Brand Sharp
Size 12.1 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 800(RGB)×600, SVGA 82PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 276(H)×209(V)×11(D) mm Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Active Area 246(W)×184.5(H) mm Response Time 30ms (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 262K 50% NTSC Light Source WLED, 70K hours, With LED Driver
Viewing Angle 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) Touch Screen Without
Brightness 450 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) (TM) Application Industrial
Frame Rate 60Hz Storage Temperature -30°C to 80°C
Interface Type Parallel RGB (1 ch, 6-bit), 41 pins Operating Temperature -30°C to 80°C
FPC Connector HRS, DF9MA-41P-1V, Pitch 1.0mm
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Automation equipment displays
  • CNC machine displays
  • Medical equipment
  • EV Charger Display
  • Industrial Control Display
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%