IPS 7" TFT LCD Color Monitor Display Module 1024x768 XGA Mitsubishi AA104XG02
Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA104XG02
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Japan
Type:
TFT
Display Size:
10.4inch
Supplier Type:
Original Brand
Backlight Type:
LED
Resolution:
1024(RGB)x768, XGA 123PPI, 1024(RGB)x768, XGA 123PPI
Brightness:
500cd/m2
Operating Temperature:
Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30
Display Type:
IPS
Mounting Type:
Connector
Screen Size:
10.4
Communication Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Module Outsize(mm):
230(W)X180.2(H)X10(D)
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR 10)
Interface:
LVDS
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment
Input Voltage:
3.3V (Typ.)
Frequency:
60Hz
Highlight:
XGA 7 tft lcd color monitor
IPS 7 tft lcd color monitor
AA104XG02
Product Description
Mitsubishi AA104XG02 10.4" XGA TFT-LCD Display Module
Product Overview
 Key Features
  • High brightness 500 cd/m² for excellent visibility
  • Wide operating temperature range (-30°C to 80°C)
  • Long-life WLED backlight with 100,000 hours lifespan
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable connectivity
  • Industrial-grade construction for demanding environments
  • High contrast ratio (1000:1) for sharp image quality
Applications
Customization Options
Technical Specifications
Panel Model AA104XG02
Panel Brand Mitsubishi
Size 10.4 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 123PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 230(W)×180.2(H)×10(D) mm
Active Area 210.4(W)×157.8(H) mm
Display Mode SWV, Normally Black, Transmissive
Response Time 12/12 ms (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M (50% NTSC)
Backlight WLED, 100K hours lifespan, With LED Driver
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen Without
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.)
Power Supply 3.3V (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
FPC Connector I-pex, 20186-020E-11F, Pitch 1.25mm
Operating Temperature -30°C to 80°C
Storage Temperature -30°C to 80°C
Application Industrial
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%