12.1" Active Matrix TFT LCD Color Screen Module With LED Driver G121ACE-LH1
Brand Name: Innolux
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Part No.:
G121ACE-LH1
Display Size:
12.1"
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Contrast Ratio:
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Response Time:
13/12 (Typ.)(Tr/Td) Ms
Work Mode:
AAS, Normally Black, Transmissive
Backlight:
WLED , 50K Hours , With LED Driver
Touchscreen:
Without
Voltage Supply:
5.0V (Typ.)
Signal Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 30 Pins Connector
Highlight:
active matrix tft lcd Module
G121ACE active matrix tft lcd
Active Matrix color tft screen
Product Description
12.1" SVGA TFT-LCD Display Module
Model: G121ACE-LH1 | Brand: Innolux
Resolution: 800×600 SVGA (82 PPI) | Interface: LVDS 30-pin
Key Features
  • 12.1-inch a-Si TFT-LCD with LCM integration
  • 800×600 SVGA resolution at 82 pixels per inch
  • LVDS interface with 30-pin connector (1 channel, 6/8-bit)
  • Integrated WLED backlight with driver (50,000 hours lifespan)
  • High brightness: 450 cd/m² typical
  • Wide viewing angles: 89/89/89/89 (CR≥10)
  • Antiglare hard coating (3H hardness)
Technical Specifications
Active Area 246.0 × 184.5 mm (W×H)
Bezel Opening 249.0 × 187.5 mm (W×H)
Outline Dimensions 260.5 × 204.0 × 8.9 mm (H×V×D)
Weight 470g (Typical) / 490g (Maximum)
Contrast Ratio 1000:1 (Typical)
Response Time 13/12 ms (Typical, Tr/Td)
Color Depth 262K/16.7M colors, 72% NTSC
Refresh Rate 60Hz
Operating Voltage 5.0V (Typical)
Operating Temperature -30°C to 85°C
Storage Temperature -30°C to 85°C
Display Mode AAS, Normally Black, Transmissive
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%