Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA
Brand Name: Sharp
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
2.7 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
CG-Silicon, LCM
Resolution:
400x240, WQVGA 172PPI
Module Outsize(mm):
62.8(W)x42.82(H) X1.75(D) Mm
Viewing Angle:
55/55/60/60 (Min.)(CR≥2)
Brightness:
/
Interface:
SPI , 10 Pins FPC
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment, Handheld & PDA
Warranty:
12 Months
Input Voltage:
5.0/5.0V (Typ.)(VDD/VDDA)
Highlight:
sharp tft lcd display
sharp industrial tft display
wqvga tft lcd display
Product Description
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 0
Products Description
Panel Model
LS027B7DH01
Panel Brand
Sharp
Size (inch )
2.7inch
Panel Type
CG-Silicon, LCM
Resolution
400×240, WQVGA 172PPI
Pixel Format
Rectangle
Module Outsize(mm)
62.8(W)×42.82(H)×1.75(D) mm
Display Mode
TN, Normally White, Reflective
LCD Active area(mm)
211.2(W)×158.4(H) mm
Response Time
10/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors
/
Light Source
No B/L
Viewing Angle
55/55/60/60 (Min.)(CR≥2)
Touch Screen
Without
Brightness
450 cd/m² (Typ.)
Power Supply
5.0/5.0V (Typ.)(VDD/VDDA)
Contrast Ratio
900:1 (Typ.) (TM)
Used for
Handheld & PDA
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Operating Temp.: -20 ~ 70°C
LCM Interface Type
SPI , 10 pins FPC
FPC connector
Pitch 0.5mm
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 1
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 2
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 3
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 4
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 5
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 6
Details Images
Company Profile
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 7
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 8
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 9
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 10
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 11
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 12
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 13
FAQ
Sharp LS027B7DH01 2.7" 400x240 WQVGA Monochrome Reflective Memory LCD Industrial Display Module Industrial Handheld PDA 14
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%