LQ057Q3DG02 Sharp 5.7 Inch LCD TFT Touch Display Module 320x240 QVGA 400cd/M2
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ057Q3DG02
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
5.7inch
Supplier Type:
Original Brand
Resolution:
320(RGB)x240, QVGA 70PPI
Module Outsize(mm):
144(H)x103.8(V) X12.8(D) Mm
Viewing Angle:
80/80/80/65 (Typ.)(CR≥5)
Brightness:
400cd/m2
Contrast Ratio:
550:1 (Typ.) (TM)
Interface:
CMOS (1 Ch, 6-bit) , 33 Pins Connector
Touch Screen:
Optional
Application:
Industrial
MPQ:
20pcs
Environment:
Operating Temp.: -30 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 70 °C
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
20pcs/Box
Highlight:
Sharp tft touch display
320x240 tft touch display
QVGA lcd tft display module
Product Description
Sharp 5.7 Inch QVGA TFT-LCD Industrial Display
Note: This product has reached end-of-life (EOL). Limited stock available - please order promptly.
Key Features
  • 320×240 QVGA resolution with 70 PPI for clear display
  • 400 cd/m² high brightness for excellent visibility
  • TN technology with 80/80/65/80 viewing angles
  • CMOS interface with 33-pin connector for reliable data transmission
  • 550:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 30,000 hours lifespan
  • 262K color support with 50% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -30°C to 70°C
Technical Specifications
Panel Model LQ057Q3DG02 Panel Brand Sharp
Size 5.7 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 320(RGB)×240, QVGA 70PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 144(W)×103.8(H)×12.8(D) mm Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Active Area 115.2(W)×86.4(H) mm Response Time 30/10 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K 50% NTSC Light Source 5S4P WLED, 30K hours
Viewing Angle 80/80/80/65 (Typ.)(CR≥5) Touch Screen Without
Brightness 400 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 550:1 (Typ.) (TM) Application Industrial
Frame Rate 60Hz Environment Storage Temp.: -30~70°C
Operating Temp.: -30~70°C
LCM Interface CMOS (1 ch, 6-bit), 33 pins Connector FPC Connector IRISO, IMSA-9637S-33Y902, Pitch 0.5mm
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Automation equipment displays
  • CNC machine displays
  • Medical equipment
  • Industrial Control Display
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%