G070VW01 V0 AUO 7inch 800x480 WVGA Industrial Wide Temperature TFT Display Module
Brand Name: AUO
Model Number: G070VW01 V0
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Supplier Type:
Original Brand
Display Size:
7inch
Module Outsize(mm):
170(H)x111(V) X8(D) Mm
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA 133PPI
Viewing Angle:
80/80/80/80
Color Depth:
262K/16.2M 60% NTSC
Brightness:
400cd/m2
Contrast Ratio:
750:1 (Typ.) (TM)
Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment
Voltage Supply:
3.3V (Typ.)
Light Source:
WLED , 50K Hours , With LED Driver
Environment:
Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 85 °C
Warranty:
12 Months
Highlight:
customized Industrial TFT Display
anti fingerprint Industrial TFT Display
G070VW01
Product Description
Industrial Equipment 7.0" TFT-LCD Display Module
Technical Specifications
Parameter Specification
Panel Model G070VW01 V0 (AUO)
Display Size 7.0 inch
Resolution 800 × 480 WVGA (133 PPI)
Display Type a-Si TFT-LCD, LCM
Active Area 152.4 × 91.44 mm
Module Dimensions 170 × 111 × 8 mm
Brightness 400 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 750:1 (Typical)
Viewing Angle 80/80/80/80 (CR≥10)
Response Time 20/10 ms (Tr/Td)
Display Colors 262K/16.2M (60% NTSC)
Backlight WLED, 50,000 hours lifespan
Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20-pin connector
Power Supply 3.3V (Typical)
Operating Temperature -30°C to 85°C
Storage Temperature -30°C to 85°C
Frame Rate 60Hz
Product Features
• High brightness 400 cd/m² for clear visibility
• Wide operating temperature range (-30°C to 85°C)
• Long-life WLED backlight (50,000 hours)
• LVDS interface with 20-pin connector
• Industrial-grade reliability and durability
• TN display technology with normally white mode
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%