TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness and LVDS 20-pin Interface
Brand Name: Tianma
Model Number: TM104TDGP11
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
10.4"
Brand:
Tianma
Supplier Type:
Original Brand
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Brightness:
1200 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
1000:1 (Typ.) (TM)
Response Time:
4/12 (Typ.)(Tr/Td)
Operating Mode:
IPS, Normally Black, Transmissive
Touch Panel:
Without
Power Supply:
3.3V (Typ.)
Light Source:
WLED , 50K Hours , W/O Driver
Interface Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Environment:
Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 85 °C ; Vibration Level: 6.8G (66.64 M/s²)
Applications:
Industrial Outdoor High Brightness Industrial
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
18pcs/Box
Highlight:
10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display
1200 cd/m² Brightness TFT-LCD Module
LVDS 20-pin Interface LCD Display Module
Product Description
TM104TDGP11 10.4" Industrial Display Module
Product Status: This model started mass production in Q1 2023.
TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness and LVDS 20-pin Interface 0
Key Features
  • 1024×768 XGA resolution with 123 PPI for clear, detailed imagery
  • 1200 cd/m² high brightness display for excellent visibility
  • IPS technology with 85/85/85/85 viewing angles
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 1000:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 50% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Brand Tianma
Model P/N TM104TDGP11
Diagonal Size 10.4"
Panel Type a-Si TFT-LCD LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 123PPI
Pixel Format RGB Vertical stripe
Active Area 210.432(W) × 157.824(H) mm
Bezel Opening 215.4(W) × 161.8(H) mm
Outline Dimensions 229.6(H) × 179.8(W) × 10.46(D) mm
Surface Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 1200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.)
View Direction All Direction
Response Time 4/12 ms (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Support Color 262K/16.7M 50% NTSC
Light Source WLED, 50K hours, w/o Driver
Weight 370g (Typ.)
Application Industrial, Rugged Industry, Outdoor High Brightness
Frame Rate 60Hz
Power Supply 3.3V (Typ)
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
Operating Temperature -30°C to 80°C
Storage Temperature -30°C to 85°C
Applications
Customization Options
Optional industrial-grade capacitive touch.
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%