Brand Name: AUO
Model Number: G185XW01 V1
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
18.5inch
Supplier Type:
Original Brand
Module Outsize(mm):
430.4(W)x254.6(H) X16.9(D) Mm
Resolution:
1366(RGB)x768, WXGA 84PPI, 1366(RGB)x768, WXGA 84PPI
Display Type:
TN, Normally White, Transmissive
Brightness:
300 Cd/m² (Typ.), 300cd/m2
Viewing Angle:
85/85/80/80
Communication Interface:
LVDS (1 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Backlight Type:
WLED , 50K Hours , With LED Driver
Environment:
Operating Temperature: 0 ~ 60 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment
MPQ:
8pcs
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
8pcs/Box
Highlight:
18.5 Inch TFT-LCD Panel
WXGA Resolution LVDS Display Module
300 cd/m² Brightness Industrial TFT Display
Product Description
AUO G185XW01 V1 18.5" WXGA TFT-LCD Panel
Key Features
  • 1366*768 WXGA resolution with 84 PPI for clear display quality
  • 300 cd/m² brightness for good visibility in various lighting conditions
  • TN technology with 85/85/80/80 viewing angles
  • LVDS interface with 30-pin connector for reliable data transmission
  • 1000:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 16.7M color support with 66% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -0°C to 60°C
Technical Specifications
Panel ModelG185XW01 V1Panel BrandAUO
Size18.5 inchPanel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Resolution1366(RGB)*768, WXGA 84PPIPixel FormatRGB Vertical Stripe
Module Dimensions430.4(H)*254.6(V)*16.9(D) mmDisplay ModeTN, Normally White, Transmissive
Active Area409.8(W)*230.4(H) mmResponse Time3.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors16.7M 66% NTSCLight SourceWLED, 50K hours, With LED Driver
Viewing Angle85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)Touch ScreenWithout
Brightness300 cd/m² (Typ.)Power Supply5.0V (Typ.)
Contrast Ratio1000:1 (Typ.) (TM)ApplicationIndustrial
Frame Rate60HzStorage Temperature-20°C to 60°C
Interface TypeLVDS (1 ch, 8-bit)Operating Temperature-0°C to 60°C
FPC ConnectorSTM, MSCK2407P30, Pitch 1.0mm
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • Elevator display systems
  • Security monitor displays
  • CNC machine displays
  • Access control systems
  • Surveillance applications
Customization Options
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%