AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module
Brand Name: AUO
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
10.4 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
800(RGB)x600, SVGA 96PPI
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Active Area:
211.2(W)x158.4(H) Mm
Outline Dim.:
228.4(W)x175.4(H)x6.5(D) Mm
Interface Type:
TTL (1 Ch, 6/8-bit) + SPI 60 Pins FPC
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Luminance:
350 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
500:1 (Typ.) (TM)
Waranty:
12 Months
Highlight:
auo tft lcd display
auo industrial tft display
800x600 tft lcd display
Product Description
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 0
Products Description
Brand
AUO
Model P/N
A104SN03 V1
Diagona Size
10.4inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD,LCM
Resolution
800(RGB)×600, SVGA 96PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
211.2(W)×158.4(H) mm
Application
Industrial, Digital Photo Frame, Portable DVD Player
Outline Dim.
228.4(H)×175.4(V) ×6.5(D) mm
Treatment
Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance
350 cd/mz (Typ.)
Contrast Ratio
500:1 (Typ.) (TM)
Wiew Direction
Symmetry
Response Time
30 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle
75/75/50/60 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode
TN, Normally White, Transmissive
Support Color
262K/16.7M 50% NTSC
Light Source
WLED [3S12P] , 10K hours , W/O Driver
Power
3.3/11/15/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Touch Panel
Without
Frame Rate
60Hz
Environment
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Interface Type
Interface Detail
Pitch 0.5mm
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 1
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 2
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 3
Details Images
Company Profile
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 4
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 5
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 6
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 7
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 8
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 9
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 10
FAQ
AUO A104SN03 V1 10.4" 800x600 SVGA TFT-LCD LCM TTL SPI Interface Industrial Digital Photo Frame DVD Player Display Module 11
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%