A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs
Brand Name: BOE
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Type:
TFT
Display Size:
15.6inch
Supplier Type:
In Stock
Panel Type:
A-Si TFT-LCD Panel
Resolution:
1920x1080
Module Outsize:
Brightness:
500nits
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR 10)
Color:
1.06B 95% SRGB
Interface:
EDP
Application:
Laptop Display
MPQ:
35pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
lcd industrial tft display
panel tft lcd display
panel industrial tft display
Product Description
Products Description
Products Description
Panel Model
NV156FHM-N65
Panel Brand
BOE
Size (inch )
15.6inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD  141PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
350.66(W)×216.25(H) ×2.6(D) mm
Display Mode
HADS, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
344.16(W)×193.59(H) mm
Response Time
30 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors
1.06B   95% sRGB
Light Source
10S6P WLED , 15K hours , With LED Driver
Viewing Angle
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
500 cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3V (Typ.)
Contrast Ratio
800:1 (Typ.) (TM)
Used for
Note book, Laptop
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
LCM Interface Type
eDP (2 Lanes) , eDP1.4b , HBR1 (2.7G/lane) , 30 pins Connector
FPC connector
I-pex, 20455-030E-66, Pitch 0.5mm
Details Images
Details Images
A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs 0A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs 1A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs 2A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs 3A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs 4
Company Profile
Company Profile
A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs 5
A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs 6
A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs 7
FAQ
FAQ
A-Si TFT-LCD Panel NV156FHM-N65 BOE 15.6inch IPS 95% sRGB Notebook Laptop Display 500nits HADS/IPS EDP MPQ 35pcs 8
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%