Brand Name: BOE
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
27 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 81PPI
Module Outsize(mm):
607.1(W)x354.1(H)x13.2(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
250 Cd/m² (Typ.)
Signal Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Touch Panel:
Without
Warranty:
12months
Application:
Desktop Monitor
Environment:
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Highlight:
boe tft lcd display
boe industrial tft display
1920x1080 tft lcd display
Product Description
Products Description
Panel Model
MV270FHM-N30
Panel Brand
BOE
Size (inch )
27nch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 81PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
607.1(W)×354.1(H)×13.2(D) mm
Display Mode
ADS, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
597.888(W)×336.312(H) mm
Response Time
14 (Typ.)(G to G) ms
Display Colors
16.7M 99% sRGB
Light Source
18S4P WLED , 30K hours , No Driver
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Touch
Without
Brightness
250 cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Contrast Ratio
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Used for
Desktop Monitor
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Operating Temp.: -0 ~ 50°C
LCM Interface Type
FPC connector
UJU,
IS100-L30O-C23, Pitch 1.0mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%