LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module
Brand Name: Kyocera
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
3.5 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
320(RGB)x240, QVGA 115PPI
Module Outsize(mm):
76.9(W)x63.9(H)x5.2(D) Mm
Viewing Angle:
80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
400cd/m2
Signal Interface:
Parallel RGB (1 Ch, 8-bit) + SPI , 50 Pins FPC
Touch Panel:
Without
Application:
Industrial, Handheld PDA Device
Warranty:
12months
Enviroment:
Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Highlight:
lcm tft lcd display
lcm industrial tft display
panel tft lcd display
Product Description
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 0
Products Description
Panel Model
TCG035QVLPAANN-AN00
Panel Brand
Kyocera
Size (inch )
3.5inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
320(RGB)×240, QVGA 115PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
76.9(W)×63.9(H) ×5.2(D) mm
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
LCD Active area(mm)
70.56(W)×52.92(H) mm
Response Time
8/22 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors
16.2M 50% NTSC
Light Source
2 strings WLED , 60K hours , Without Driver
Viewing Angle
80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10)
Touch
Without
Brightness
400cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3V (Typ.)
Contrast Ratio
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial, Handheld Device
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Operating Temp.: -20 ~ 70°C
LCM Interface Type
FPC connector
Pitch 0.5mm
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 1
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 2
Details Images
Company Profile
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 3
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 4
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 5
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 6
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 7
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 8
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 9
FAQ
LCM Panel Type Kyocera TCG035QVLPAANN-AN00 3.5 inch 320x240 QVGA TFT-LCD Parallel RGB SPI Industrial Handheld PDA Device Display Screen Module 10
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%