LQ064X3LW02 Sharp 6.4-inch 1024x768 XGA Anti-glare 6.4" ASV TFT-LCD Display Module for Industrial Device
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ064X3LW02
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
6.4"
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Treatment:
Antiglare, Hard Coating (3H)
Luminance:
390 (Typ.)(cd/m²)
Contrast Ratio:
800 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle:
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) Left / Right / Up / Down
Backlight:
WLED , 70K Hours , With LED Driver
Good View At:
Symmetry
Response:
35 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Color Depth:
16.7M
Packaging Details:
40pcs/Box
Highlight:
Antiglare ips tft lcd display
XGA ips tft lcd display
1024x768 transflective tft
Product Description
LQ064X3LW02 Sharp 6.4" 1024*768 XGA TFT-LCD Display Module
Product Overview
LQ064X3LW02 Discontinuation Notice
Production of the LQ064X3LW02 (VA-mode panel) will end due to supply chain constraints.
Key Deadlines:
  • Interim demand: May 11, 2026
  • Final order lock: August 19, 2026
  • Sales end: After December 2026
Please confirm your orders as soon as possible.
Key Features
  • XGA resolution (1024*768 pixels) with 200 PPI density
  • Advanced Super View (ASV) technology for wide viewing angles
  • High brightness: 390 cd/m² typical
  • 800:1 contrast ratio for sharp image quality
  • LVDS interface with 20-pin connector
  • WLED backlight with 70,000 hours lifetime
  • Antiglare and hard coating (3H) surface treatment
  • 16.7 million color depth
Technical Specifications
Specification Details
Brand Sharp
Model Number LQ064X3LW02
Diagonal Size 6.4 inches
Panel Type a-Si TFT-LCD LCM
Resolution 1024(RGB)*768 (XGA)
Active Area 129.792*97.344 mm
Outline Dimensions 153.4*122*9.9 mm
Luminance 390 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio 800:1 (Typical)
Viewing Angle 80/80/80/80 (CR≥10)
Response Time 35 ms (Typical)
Operating Temperature -20°C to 70°C
Storage Temperature -25°C to 70°C
Interface LVDS (1 channel, 8-bit)
Weight 220g
Applications
Why Choose Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%