TM101JDHG40 Tianma 10.1Inch Hdmi TFT Thin Film Transistor Liquid Crystal Display 1280x800 WXGA
Brand Name: Tianma
Model Number: TM101JDHG40
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
10.1 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Module Outsize(mm):
230.7(W)x152.55(H)x6.8(D)
Display Type:
SFT, Normally Black, Transmissive
Resolution:
1280(RGB)x800, WXGA 149PPI, 1280(RGB)x800, WXGA 149PPI
Brightness:
400 Cd/m² (Typ.), 400 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Backlight Type:
6S5P WLED , 30K Hours , With LED Driver
Signal Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 40 Pins Connector
Touch Panel:
Without
Application:
Industrial Display VIOP Phone Healthcare IoT And Embedded Systems
Environment:
Operating Temperature: 20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Warranty:
12months
Packaging Details:
19pcs/Box
Highlight:
Tianma thin film transistor liquid crystal display
10.1Inch thin film transistor liquid crystal display
Tianma hdmi tft display
Product Description
TM101JDHG40 Tianma 10.1 Inch TFT-LCD Panel
Product Overview
The TM101JDHG40 is a 10.1-inch diagonal TFT-LCD display panel developed by Tianma.
Mass prodcution for the model starts in Q4 2020.
Key Features
  • 1280*800 WXGA resolution with 149 PPI for clear, detailed imagery
  • 400 cd/m² brightness for excellent visibility
  • SFT technology with 85/85/85/85 viewing angles for clarity from multiple perspectives
  • LVDS interface with 40-pin connector for reliable data transmission
  • 800:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 30,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 50% NTSC color gamut
  • Compact module dimensions: 230.7 * 152.55 * 6.8 mm
Technical Specifications
Panel Model TM101JDHG40 Panel Brand Tianma
Size 10.1 Inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)*800, WXGA 149PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 216.96 * 135.6 mm Display Mode SFT, Normally Black, Transmissive
Response Time 25 ms (Typ.) Light Source 6S5P WLED, 30K hours
Viewing Angle 85/85/85/85 (CR≥10) Touch Without
Brightness 400 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Typ.) Frame Ratio 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) FPC Connector I-pex, 20455-040E-76, Pitch 0.5mm
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • VOIP Phone systems
  • Healthcare medical devices
  • Industrial monitoring and control systems
  • Transportation & Logistics displays
  • IoT and embedded systems
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%