Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module
Brand Name: BOE
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Type:
TFT
Display Size:
23.8inch
Supplier Type:
Original Brand
Backlight Type:
16S4P WLED , 50K Hours , No Driver
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 92PPI, 1920(RGB)x1080, FHD 92PPI
Brightness:
600 Cd/m² (Typ.), 600cd/m2
Operating Temperature:
Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Display Type:
ADS, Normally Black, Transmissive
Mounting Type:
Connector
Screen Size:
543.1(W)x317.4(H)x15.3(D) Mm
Communication Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Module Outsize(mm):
543.1(W)x317.4(H)x15.3(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Interface:
Touch Screen:
Without
Application:
Industrial Imaging Display
MPQ:
7pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
boe tft lcd display
boe industrial tft display
1920x1080 tft lcd display
Product Description
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 0
Products Description
Panel Model
EV238FHM-N21
Panel Brand
BSDT
Size (inch )
23.8inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 92PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
543.1(W)×317.4(H) ×15.3(D) mm
Display Mode
LCD Active area(mm)
527.04(W)×296.46(H) mm
Response Time
14 (Typ.)(G to G)
Display Colors
16.7M 99% sRGB
Light Source
WLED , 50K hours , Without Driver
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
600 (Typ.)(cd/m²)
Power Supply
5.0V (Typ.)
Contrast Ratio
1000:1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial,Medical Imaging
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20~ 60 °C
Operating Temp.: -0 ~ 50°C
LCM Interface Type
FPC connector
UJU, IS100-L30O-C23, Pitch 1.0mm
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 1
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 2
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 3
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 4
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 5
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 6
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 7
Details Images
Company Profile
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 8
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 9
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 10
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 11
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 12
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 13
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 14
FAQ
Original BOE EV238FHM-N21 23.8inch 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen SRGB High Brightness 600nits Industrial Imaging Display Module 15
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%