23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB
Brand Name: BOE
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
23.8inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 92PPI
Module Outsize(mm):
543.1(W)x317.4(H)x15.3(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
600cd/m2
Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Touch Screen:
Without
Application:
Industrial Imaging Display
MPQ:
7pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
boe tft lcd display
boe industrial tft display
1920x1080 tft lcd display
Product Description
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 0
Products Description
Panel Model
EV238FHM-N21
Panel Brand
BSDT
Size (inch )
23.8inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 92PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
543.1(W)×317.4(H) ×15.3(D) mm
Display Mode
ADS, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
527.04(W)×296.46(H) mm
Response Time
14 (Typ.)(G to G)
Display Colors
16.7M 99% sRGB
Light Source
WLED , 50K hours , Without Driver
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
600 (Typ.)(cd/m²)
Power Supply
5.0V (Typ.)
Contrast Ratio
1000:1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial,Medical Imaging
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20~ 60 °C
Operating Temp.: -0 ~ 50°C
LCM Interface Type
FPC connector
UJU, IS100-L30O-C23, Pitch 1.0mm
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 1
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 2
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 3
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 4
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 5
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 6
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 7
Details Images
Company Profile
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 8
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 9
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 10
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 11
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 12
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 13
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 14
FAQ
23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB 15
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%