8.4inch Industrial TFT Display LCD Module Mitsubishi AA084SC01 800x600 SVGA
Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA084SC01
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Japan
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
8.4inch
Supplier Type:
Original Brand
Resolution:
800(RGB)x600 SVGA 119PPI
Module Outsize(mm):
199.5x149 X10.2 HxVxD
Viewing Angle:
88/88/88/88 (Typ.)(CR 10)
Brightness:
600cd/m2
Contrast Ratio:
1000:1 (Typ.) (TM)
Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 20 Pins Connector
Touch Panel:
Without
MPQ:
20pcs
Application:
Industrial
Environment:
Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Warranty:
12 Months
Highlight:
8.4inch Industrial TFT Display
800x600 Industrial TFT Display
Mitsubishi AA084SC01
Product Description
AA084SC01 Mitsubishi 8.4-inch SVGA IPS TFT-LCD Module
Key Features
  • 800×600 SVGA resolution with 119 PPI for clear display quality
  • 600 cd/m² high brightness for excellent visibility in various lighting conditions
  • IPS technology with 88/88/88/88 viewing angles for consistent image quality
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 1000:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 100,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 72% NTSC color gamut
  • Operating temperature range: -30°C to 80°C
  • Storage temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Panel Model AA084SC01 Panel Brand Mitsubishi
Size 8.4 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 800(RGB)×600, SVGA 119PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 199.5(W)×149(H)×10.2(D) mm Display Mode SWV, Normally Black, Transmissive
Active Area 170.4(W)×127.8(H) mm Response Time 12/12 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 262K/16.7M 72% NTSC Light Source WLED, 100K hours, With LED Driver
Viewing Angle 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) Touch Screen Without
Brightness 600 cd/m² (Typ.) Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM) Application Industrial
Frame Rate 60Hz Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
FPC Connector I-pex, 20186-020E-11F, Pitch 1.25mm Environment Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Operating Temp.: -30 ~ 80°C
Applications
  • Industrial equipment and machinery
  • CNC machine displays
  • Industrial Control Display
Customization Options
Capacitive Touch Optional
Optional capacitive touch functionality available for enhanced user interaction.
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%