15.6 Inch EDP1.2 Industrial TFT Touch Screen Display 1920x1080 FHD BOE NV156FHM-N22
Brand Name: BOE
Model Number: NV156FHM-N22
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
15.6inch
Brand:
BOE
Resolution:
1920(RGB)×1080, FHD 141PPI
Module Outsize(mm):
350.66(H)×216.15(V) ×3.2(D) Mm
Active Area:
344.16(W)×193.59(H) Mm
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
300cd/m2
Contrast Ratio:
1200:1 (Typ.) (TM)
Interface:
EDP (2 Lanes) , EDP1.2 , HBR1 (2.7G/lane) , 30 Pins Connector
Touch Panel:
Withtout
Application:
Laptop
Environment:
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
MPQ:
35pcs
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
35pcs/Box
Highlight:
BOE tft touch screen
eDP1.2 tft touch screen
1920x1080 15 inch tft screen
Product Description
NV156FHM-N22 BOE 15.6-Inch consumer TFT Display
Key Features
  • 1920×1080 FHD resolution with 141 PPI for exceptional clarity
  • 300 cd/m² brightness for excellent visibility
  • ADS technology with 85/85/85/85 viewing angles
  • eDP interface with 30-pin connector for reliable data transmission
  • 1200:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 15,000 hours lifespan
  • 262K color support with 45% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: 0°C to 50°C
Technical Specifications
Panel Model NV156FHM-N22
Panel Brand BOE
Size 15.6 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD, 141PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 350.66(H)×216.15(V)×3.2(D) mm
Display Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Active Area 344.16(W)×193.59(H) mm
Response Time 30ms (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 262K, 45% NTSC
Light Source WLED [8S5P], 15K hours, With LED Driver
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen Without
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 1200:1 (Typ.) (TM)
Application Laptop, Notebook, HMI device
Frame Rate 60Hz
Interface Type eDP (2 Lanes), eDP1.2, HBR1 (2.7G/lane), 30 pins Connector
Storage Temperature -20°C to 60°C
Operating Temperature 0°C to 50°C
Form Style Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
FPC Connector JAE, FI-SE20P-HFE, Pitch 1.25mm
Applications
  • Notebook
  • Laptop
  • All-in-One PCs
  • Desktop Monitors
  • Personal Mobile Devices
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%