18.5 Inch HMI TFT LCD Monitor Display Module 1366x768 WXGA MT185WHM-N10 BOE
Brand Name: BOE
Model Number: MT185WHM-N10
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Display Size:
18.5 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Module Outsize(mm):
430.4(H)x254.6(V)x11.4(D) Mm
Resolution:
1366(RGB)x768, WXGA 84PPI, 1366(RGB)x768, WXGA 84PPI
Brightness:
200cd/m2
Contrast Ratio:
600:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle:
45/45/25/40 (Typ.)(CR≥10)
Interface:
LVDS (1 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Backlight:
WLED [14S2P] , 30K Hours , W/O Driver
Environment:
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Application:
Desktop Monitor HMI
MPQ:
13pcs
Warranty:
12 Months
Packaging Details:
13pcs/Box
Highlight:
18.5 Inch tft lcd monitor
1366x768 tft lcd monitor
MT185WHM-N10
Product Description
MT185WHM-N10 BOE 18.5 Inch TFT LCD Display Module
Key Features
  • 1366×768 WXGA resolution with 84 PPI for clear imagery
  • 200 cd/m² brightness display for good visibility
  • TN technology with wide viewing angles
  • LVDS interface with 30-pin connector for reliable data transmission
  • 600:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 30,000 hours lifespan
  • 16.7M color support with 72% NTSC color gamut
  • operating temperature range: 0°C to 50°C
Technical Specifications
Panel Model MT185WHM-N10
Panel Brand BOE
Size 18.5 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1366(RGB)×768, WXGA 84PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 430.4(W)×254.6(H)×11.4(D) mm
Active Area 409.8(W)×230.4(H) mm
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 45/45/25/40 (Typ.)(CR≥10)
Brightness 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 600:1 (Typ.)
Display Colors 16.7M 72% NTSC
Light Source 14S2P WLED, 30K hours
Frame Rate 60Hz
Interface Type LVDS (1 ch, 8-bit), 30 pins Connector
FPC Connector UJU, IS100-L30O-C23, Pitch 1.0mm
Power Supply 3.3V (Typ.)
Operating Temperature 0°C to 50°C
Storage Temperature -20°C to 60°C
Touch Screen Without
Application Desktop Monitor
Applications
  • HMI Display
  • Desktop Monitor
Customization Options
Can be equipped with HDMI driver boards for simplified customer debugging and evaluation.
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%