1600x1200 UXGA Industrial TFT Display LCD Module 1000 nits Tianma 15.0 inch TM150XDHG01-04
Brand Name: Tianma
Model Number: TM150XDHG01-04
MOQ: 1
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Detail Information
Place of Origin:
Guangdong, China
Display Size:
15 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1600(RGB)x1200, UXGA 133PPI, 1600(RGB)x1200, UXGA 133PPI
Brightness:
1000, 1000cd/m2
Screen Size:
318.7 X 242.5 X 6.6 (HxVxD)
Module Outsize(mm):
318.7 X 242.5 X 6.6 (HxVxD)
Viewing Angle:
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit)
Mounting Type:
30 Pins Connector, HRS, MDF76KBW-30S-1H
Backlight:
7S8P WLED , 30K Hours , With LED Driver
Application:
Outdoor High Brightness Industrial Medical Imaging
Environment:
Operating Temp.: -30 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -40 ~ 80 °C
MPQ:
15pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
UXGA Industrial TFT Display
1600x1200 Industrial TFT Display
Tianma tft color lcd module
Product Description
Tianma TM150XDHG01-04 15 Inch 1600x1200 UXGA High Brightness LCD Display Module
Product Overview
Key Features
  • High resolution 1600x1200 UXGA display with 133 PPI for sharp, detailed imagery
  • High brightness 1000 cd/m² for excellent visibility in bright environments
  • Wide temperature operation from -30°C to 70°C
  • LVDS interface with 30-pin FPC connector for reliable data transmission
  • 16.2 million color depth with 50% NTSC color gamut
  • Long-life WLED backlight with 30,000-hour lifespan
Technical Specifications
Panel Model TM150XDHG01-04
Panel Brand Tianma
Size 15 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1600(RGB)×1200, UXGA 133PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Module Dimensions 318.7(W)×242.5(H)×6.6(D) mm
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Active Area 304.8(W)×228.6(H) mm
Response Time 20 ms (Typ.)
Display Colors 16.2M, 50% NTSC
Light Source WLED [7S8P], 30K hours, With LED Driver
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen Without
Brightness 1000 cd/m² (Typ.)
Power Supply 3.3V (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Operating Temperature -30°C to 70°C
Storage Temperature -40°C to 80°C
LCM Interface Type LVDS (2 ch, 8-bit) 30 pins Connector
FPC Connector HRS, MDF76KBW-30S-1H, Pitch 1.0mm
Applications
Customization Options
About Wan Display
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%