Brand Name: AUO
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
12.1
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1280(RGB)x800, WXGA 124PPI
Outline Size:
278(W)x184(H)x9.94(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Color Depth:
262K/16.2M 99% SRGB
Luminance:
1000 Cd/m² (Typ.)
Signal Type:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 30 Pins Connector
Max. Ratings:
Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 85 °C
Application:
Medical Healthcare Industrial
Warranty:
12 Months
Highlight:
auo tft lcd display
auo industrial tft display
1280x800 tft lcd display
Product Description
Products Description
Brand
AUO
Model P/N
G121EAN01.2
Diagona Size
12.1inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD,LCM
Resolution
1280(RGB)×800, WXGA 124PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
261.12(W)×163.2(H) mm
Bezel Opening
264.22(W)×168.12(H) mm
Outline Dim.
278(H)×184(V) ×9.94(D) mm
Treatment
Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance
1000cd/mz (Typ.)
Contrast Ratio
1000 : 1 (Typ.) (TM)
View Direction
Symmetry
Response Time
25 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode
AHVA, Normally Black, Transmissive
Support Color
262K/16.2M 99% sRGB
Light Source
WLED , 50K hours , With LED Driver
Weight
390g (Max.)
Touch Panel
Without
Frame Rate
60Hz
Environment
Storage Temp.: -30 ~ 85 °C Operating Temp.: 30~ 85 °C
Interface Type
InterfaceDetailed
STARCONN, 093G30-B0001A-1, Pitch 1.0mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%