LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen
Brand Name: LG Display
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
23.8 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 92PPI
Module Outsize(mm):
535.24(H)x313.18(V) X13(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
250 Cd/m² (Typ.)
Signal Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Touch Panel:
In-cell Touch
Warranty:
12months
Application:
Desktop Monitor HMI
Environment:
Operating : -0 ~ 50°C Storage: -20 ~ 60°C
Highlight:
1920x1080 tft lcd display
1920x1080 industrial tft display
fhd tft lcd display
Product Description
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 0
Products Description
Panel Model
LM238WF5-SSA1
Panel Brand
LG Display
Size (inch )
23.8inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 92PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
535.24(W)×313.18(H)×13(D) mm
Display Mode
IPS, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
527.04(W)×296.46(H) mm
Response Time
14 (Typ.)(G to G) ms
Display Colors
1.07B 72% NTSC
Light Source
WLED , 30K hours , No Driver
Viewing Angle
85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Touch
In-cell Touch, USB
Brightness
250 cd/m² (Typ.)
Power Supply
5.0V (Typ.)
Contrast Ratio
1000 : 1 (Typ.) (TM)
Used for
Desktop Monitor
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Operating Temp.: -0 ~ 50°C
LCM Interface Type
FPC connector
UJU, IS100-L30O-C23, Pitch 1.0mm
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 1
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 2
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 3
Details Images
Company Profile
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 4
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 5
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 6
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 7
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 8
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 9
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 10
FAQ
LG LM238WF5-SSA1 23.8 inch 1920x1080 FHD LVDS TFT-LCD Desktop Monitor In-cell Touch USB interface Display Screen 11
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%