Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module
Brand Name: Kyocera
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
10.4 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
640(RGB)x480, VGA 76PPI
Module Outsize(mm):
230(W)x180.2(H) X11(D) Mm
Viewing Angle:
70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
1100cd/m2
Signal Interface:
LVDS (1 Ch, 8-bit) , 20 Pins Connector
Touch Panel:
Without
Application:
Industrial, Outdoor High Brightness
Warranty:
12months
Enviroment:
Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Highlight:
640x480 tft lcd display
640x480 industrial tft display
lcd industrial tft display
Product Description
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 0
Products Description
Panel Model
TCG104VGLCHANN-AN40
Panel Brand
Kyocera
Size (inch )
10.4inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
640(RGB)×480, VGA 76PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
230(H)×180.2(V) ×11(D) mm
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
LCD Active area(mm)
211.2(W)×158.4(H) mm
Response Time
8/22 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors
16.7M 49% NTSC
Light Source
WLED , 70K hours , With LED Driver
Viewing Angle
70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10)
Touch
Without
Brightness
1100cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3V (Typ.)
Contrast Ratio
500 : 1 (Typ.) (TM)
Used for
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Operating Temp.: -30 ~ 80°C
LCM Interface Type
FPC connector
JAE, FI-SE20P-HFE, Pitch 1.25mm
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 1
Details Images
Company Profile
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 2
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 3
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 4
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 5
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 6
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 7
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 8
FAQ
Original Kyocera 10.4 inch TCG104VGLCHANN-AN40 640x480 TFT-LCD Wide Temperature Outdoor High Brightness 1100nit Industrial Display Module 9
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%