Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module
Brand Name: Tianma
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
10.1 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1024(RGB)x600, WSVGA 117PPI
Module Outsize(mm):
235(W)x143(H) X5.4(D) Mm
Viewing Angle:
80/80/75/80 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
450cd/m2
Signal Interface:
LVDS (1 Ch, 6/8-bit) , 40 Pins Connector
Touch Panel:
Without
Application:
Industrial
Input Voltage:
3.3V (Typ.)
Warranty:
12months
Highlight:
tianma tft lcd display
tianma industrial tft display
1024x600 tft lcd display
Product Description
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 0
Products Description
Panel Model
TM101DDHG01-72
Panel Brand
Tianma
Size (inch )
10.1inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution
1024(RGB)×600, WSVGA 117PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
235×143×5.4 (H×V×D)
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
LCD Active area(mm)
222.72(W)×125.28(H) mm
Response Time
16 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors
262K/16.7M 47% NTSC
Light Source
WLED , 30K hours , With LED Driver
Viewing Angle
80/80/75/80 (Typ.)(CR≥10)
Touch
Without
Brightness
800 cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3V (Typ.)
Contrast Ratio
800 : 1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial, Automotive
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Operating Temp.: -20 ~ 70°C
LCM Interface Type
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , Connector 40 pins
FPC connector
I-pex, JAE, FI-SE20P-HFE, Pitch 0.5mm
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 1
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 2
Details Images
Company Profile
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 3
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 4
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 5
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 6
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 7
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 8
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 9
FAQ
Original Type Tianma TM101DDHG01-72 10.1 inch 1024x600 WSVGA LVDS Industrial Automotive TFT-LCD Screen Display Module 10
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%