10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight
Brand Name: Innolux
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
10.1 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1280(RGB)x800, WXGA 149PPI
Module Outsize(mm):
223.95(H)x144.24(V)x1.06(D) Mm
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
0cd/m2
Signal Interface:
LVDS (1 Ch, 8-bit) , 40 Pins Connector
Touch Panel:
Without
Application:
Industrial, Tablet, PAD
Warranty:
12months
Input Voltage:
3.3V (Typ.)
Highlight:
1280x800 tft lcd display
1280x800 industrial tft display
lcd industrial tft display
Product Description
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 0
Products Description
Panel Model
EE101IA-01D
Panel Brand
Innolux
Size (inch )
10.1inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, CELL , FOB
Resolution
1280(RGB)×800, WXGA 149PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
223.95×144.24×1.06 (H×V×D)
Display Mode
IPS, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
216.96(W)×135.6(H) mm
Response Time
10/15 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors
16.7M 50% NTSC
Light Source
No B/L , No Driver
Viewing Angle
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Transmissivity
5.85% (Typ.)
Brightness
0 cd/m² (Typ.)
Power Supply
2.5/8.2/15/-13V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL)
Contrast Ratio
800 : 1 (Typ.) (TM)
Used for
PAD Tablet
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Operating Temp.: -20 ~ 70°C
LCM Interface Type
LVDS (1 ch, 8-bit) , Connector 40 pins
FPC connector
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 1
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 2
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 3
Details Images
Company Profile
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 4
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 5
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 6
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 7
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 8
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 9
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 10
FAQ
10.1 inch 1280x800 WXGA TFT-LCD CELL for Innolux EE101IA-01D FOB PAD Tablet Industrial Implementation without Backlight 11
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%