Brand Name: AUO
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
18.5 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 119PPI
Module Outsize(mm):
430.4(W)x254.6(H) X12.5(D) Mm
Viewing Angle:
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
350cd/m2
Interface:
LVDS (2 Ch, 8-bit) , 30 Pins Connector
Touch Panel:
Withtout
Application:
Industrial Equipment Medical Imaging
MPQ:
8pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
auo tft lcd display
auo industrial tft display
module tft lcd display
Product Description
Products Description
Panel Model
G185HAN01.0
Panel Brand
AUO
Size (inch )
18.5inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 119PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
430.4(W)×254.6(H) ×12.5(D) mm
Display Mode
AHVA, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
408.96(W)×230.04(H) mm
 Response Time
10/10 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors
16.7M 99% sRGB
Light Source
9S7P WLED , 50K hours , With LED Driver
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
350 cd/m² (Typ.)
Power Supply
5.0V (Typ.)
Contrast Ratio
1000:1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial, Medical Imaging
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20 ~ 70 °C
Operating Temp.: -20 ~ 70°C
LCM Interface Type
FPC connector
JAE, FI-XB30SSRLA-HF16, Pitch 1.0mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%