Brand Name: IVO
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
10.1 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1280(RGB)x720, WXGA 145PPI
Module Outsize(mm):
236.08(H)x140.25(V) X9.5(D) Mm
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
950cd/m2
Interface:
LVDS (1 Ch, 8-bit) , 40 Pins FPC
Touch Screen:
Without
Application:
Industrial, Automotive, Outdoor High Brightness
MPQ:
40 Pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
ips tft lcd display
ips industrial tft display
lvds tft lcd display
Product Description
Products Description
Panel Model
M101AWAJ R0
Panel Brand
IVO
Size (inch )
10.1 inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1280(RGB)×720, WXGA 145PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
236.08 × 140.25 × 9.5 (H×V×D)
Display Mode
IPS, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
223.68(W)×125.82(H) mm
Response Time
25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors
16.7M 75% NTSC
Light Source
8S4P WLED , 30K hours , No Driver
Viewing Angle
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
950 cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3V (Typ.)
Contrast Ratio
1000:1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial, Automotive
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -40~ 95 °C
Operating Temp.: -30 ~ 85 °C
Vibration Level
3.0G (29.4 m/s²)
LCM Interface Type
FPC connector
Pitch 0.5mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%