BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle
Brand Name: BOE
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
15.6 Inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
1920(RGB)x1080, FHD 141PPI
Pixel Format:
RGB Vertical Stripe
Active Area:
344.16(W)x193.59(H) Mm
Outline Dim.:
359.5(H)x223.8(V) X3.2(D) Mm
Interface Type:
EDP (2 Lanes) , EDP1.2 , HBR1 (2.7G/lane) , 30 Pins Connector
Treatment:
Antiglare
Luminance:
400 Cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio:
800:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Highlight:
boe tft lcd display
boe industrial tft display
fhd tft lcd display
Product Description
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 0
Products Description
Brand
BOE
Model P/N
PV156FHM-N20
Diagona Size
15.6inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD,LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 141PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
344.16(W)×193.59(H) mm
Bezel Opening
479.5(W)x109.4(H) mm
Outline Dim.
359.5(W)×223.8(H) ×3.2(D) mm
Treatment
Antiglare (Haze 259)
Luminance
400 cd/mz (Typ.)
Contrast Ratio
800:1 (Typ.)(TM)
Wiew Direction
Symmetry
Response Time
30 (Typ)(Tr+Td)
Viewing Angle
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode
ADS, Normally Black, Transmissive
Support Color
Light Source
10S4P WLED , 30K hours , With LED Driver
Weight
350g (Typ.)
Touch Panel
Without
Frame Rate
60Hz
Environment
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Interface Type
Power Supply
3.3v (Typ)
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 1
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 2
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 3
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 4
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 5
Details Images
Company Profile
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 6
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 7
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 8
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 9
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 10
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 11
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 12
FAQ
BOE PV156FHM-N20 15.6" 1920*1080 FHD ADS TFT-LCD LCM 400nits eDP Industrial Display Module with 85/85/85/85 Viewing Angle 13
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%