Brand Name: Tianma
Detail Information
Place of Origin:
China
Type:
TFT
Display Size:
3.5inch
Supplier Type:
Original Brand
Panel Type:
A-Si TFT-LCD, LCM
Resolution:
320(RGB)x240, QVGA 115PPI
Module Outsize(mm):
76.9x63.9x 3.45 (HxVxD)
Viewing Angle:
80/80/780/80 (Typ.)(CR≥10)
Brightness:
350cd/m2
Interface:
Parallel RGB (1 Ch, 8-bit) + SPI , 54 Pins FPC
Touch Screen:
Without
Application:
Handheld, PDA, Portable Navigation,Video Door Phone
MPQ:
252pcs
Warranty:
12 Months
Highlight:
qvga tft lcd screen
tianma tft lcd screen
tianma tft lcd display screen
Product Description
Products Description
Panel Model
TM035KDGP01-00
Panel Brand
Tianma
Size (inch )
3.5inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
320(RGB)×240, QVGA 115PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
76.9(H)×63.9(V) ×3.45(D) mm
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
LCD Active area(mm)
70.08(W)×52.56(H) mm
Response Time
25 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors
16.7M 60% NTSC
Light Source
WLED [6S1P] , 20K hours
Viewing Angle
80/80/780/80 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
350 cd/m² (Typ.)
Power Supply
3.3V (Typ.)
Contrast Ratio
800:1 (Typ.) (TM)
Used for
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -30~ 80 °C
Operating Temp.: -20 ~ 70°C
LCM Interface Type
FPC connector
Pitch 0.3mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%